:: دوره 1، شماره 4 - ( تابستان 1398 ) ::
جلد 1 شماره 4 صفحات 58-40 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی و سطح بندی عوامل موثّر بر نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در شرکت روگا گستر با استفاده از مدل سازی ساختاری تفسیری
معصومه روحی ، عادل آدر
چکیده:   (915 مشاهده)
هدف: هدف اصلی این پژوهش، شناسایی و سطح بندی مهمترین عوامل موثر بر نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه با استفاده از مدل ساختاری- تفسیری می­باشد.
روش‌شناسی: پژوهش حاضر با روش تحقیقات توصیفی-  پیمایشی انجام گرفته است. اطلاعات از روش‌های گوناگون شامل منابع کتابخانه‌ای اسنادی و مطالعات میدانی (مصاحبه و پرسشنامه) و استفاده از تارنماها (اینترنت) جمع‌آوری گردید. در این پژوهش، جهت شناسایی ارتباط بین متغیرها از سیستم قضاوت خبر­گان(روش دلفی) استفاده شده است و پرسشنامه‌­ای با هدف بررسی تاثیرات متقابل شاخص­‌ها بصورت زوجی از لحاظ تاثیرپذیری و تاثیرگذاری بر یکدیگر مابین گروهی خبره توزیع گردیده است. پرسشنامه­‌هایی که شامل اطلاعاتی برای مدل پژوهش بودند، در میان 10 نفر از نخبگان به صورت تصادفی توزیع گردید. تجزیه و تحلیل داده­‌های کیفی به روش تئوری بنیادی و داده­های حاصل از پرسشنامه نیز به روش تحلیل عاملی بوده است. در این مدل، ماتریس دسترسی اولیه از تبدیل ماتریس خود تعاملی ساختاری به یک ماتریس دو ارزشی (صفر و یک) حاصل گردید. در مرحله بعد تعیین روابط و سطح‌بندی عوامل صورت گرفت و سپس ترسیم مدل نهایی انجام گرفت.
یافته‌ها: در فرایند تجزیه و تحلیل پرسشنامه­‌ها، از نرم افزار MICMAC استفاده گردید. با توجه به ماتریس MICMAC مشاهده می­‌شود عوامل 1تا 7 در ناحیه وابسته قرار دارند و این یعنی از قدرت نفوذ کم ولی میزان وابستگی زیاد نسبت به دیگر عوامل برخوردار هستند. عوامل 8 تا 14 در ناحیه نفوذ قرار دارند. این عوامل از قدرت نفوذ بالا با حداقل وابستگی برخوردارند.
نتیجه‌گیری: با توجه به مدل بدست آمده از تکنیک ISM، شاخص بودجه لازم به عنوان تاثیرگذارترین عامل، شناسایی شد. بنابراین ابتدا می بایست به شناسایی عوامل بودجه لازم  در جهت نگهداری و تعمیر پرداخت. گراف ISM یک شمای گویا از روابط علت و معلولی بین عوامل را نشان می‌دهد. همچنین شاخص چک لیست های مناسب به عنوان تاثیر پذیرترین شاخص شناسایی شدند.
واژه‌های کلیدی: سطح بندی، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، مدل سازی ساختاری تفسیری
متن کامل [PDF 288 kb]   (254 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در حوزه مدیریت خدمات
انتشار: 1401/1/16


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 1، شماره 4 - ( تابستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها